Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 30 Listopada 2020  |  Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty
gok sękowa, gmina sękowa, ośrodek kultury
Shadow
Slider

Publikujemy za portalem gorlice.naszemiasto.pl :

Ten dom będzie miał dwie odsłony, znajdą tu bowiem dla siebie miejsce turyści, ale też seniorzy, którzy z racji stanu zdrowia, wieku wymagają szczególnej opieki. Ma być przystanią dla piechurów z beskidzkich szlaków i równocześnie oazą spokoju na finiszu życia.
 
 W sobotę wieczorem, bez specjalnych fanfar i kwiecistych przemówień, w Wapiennem oficjalnie otworzony został Dom Seniora Maria. Dwie postaci są tutaj istotne: Antoni Przybylski i Katarzyna Barańczuk. Pierwszy – główny inwestor, pomysłodawca inwestycji, gorlicki przedsiębiorca, druga – na co dzień wiceprezeska fundacji Ilios z Gładyszowa, nauczycielka. Gdy przecięły się ich ścieżki, po godzinach rozmów, dyskusji, czasem sporów na argumenty wiedzieli, czego chcą.

- Ideą pomocy niepełnosprawnym i seniorom zaraził mnie przed laty mój mąż Arkadiusz – przyznała Katarzyna Barańczuk. - A pan Antonii zaufał nam, oddał w dzierżawę budynek i pozwolił działać – dodała.

TAK POWSTAWAŁ ZAZ W GŁADYSZOWIE

Seniorski rdzeń

Dom jest naprawdę duży, ale już po wejściu widać, że projektował go ktoś z głową. W zasadzie z każdego poziomu można wyjść na zewnątrz bez pokonywania schodów. Zresztą działa też winda. Tarasy są przestronne, nawet gdy myślimy o osobach na wózkach. W małej architekturze zmieściły się też duże oczka wodne. Kąpiel w nich byłaby dyskusyjna, bo mają swoich lokatorów, ale przyjemnie się na nie patrzy. Nie zmienia to nic, że wokół jest mnóstwo miejsca i zieleni.

- Gdy podejmowaliśmy decyzję o inwestycji, naszą ideą było, żeby to było miejsce dla ludzi starszych, którzy już nie są tak mobilni i zaradni – przywoływał Antoni Przybylski.

Po drodze pojawiały się wprawdzie inne pomysły, ale ostatecznie stanęło na tym, że rdzeniem domu będą seniorzy.
- Dom będzie prowadził powołany jeszcze w minionym roku Zakład Aktywizacji Zawodowej z Gładyszowa – zdradza Katarzyna Barańczuk. - To on będzie odpowiedzialny na kuchnię, porządek, całą otoczkę – dodaje.
Miejsca dla turystów i chętnych na wypoczynek w Wapiennem to jedno, ale Ilios zapowiada, że będzie mógł zapewnić też opiekę dla seniorów. I nie chodzi tutaj tylko o kilka noclegów, ale dłuższe pobyty. Chodzi choćby o tak zwaną pomoc i opiekę wytchnieniową.
- Ludzie pracują, muszą czasem wyjechać czy to służbowo, czy nawet prywatnie, a mają pod opieką schorowanych dziadków czy rodziców. My chcemy dać im tę możliwość, by mogli to zrobić, nie zastanawiając się, kto zajmie się ich bliskimi. Chciałabym być dobrze zrozumiana, nie chodzi o to, że ktoś chce pozbyć się trudnego balastu, a my mu to ułatwimy. Każdy, kto ma w domu osoby obłożenie chore, niepełnosprawne wie, że opieka nad nimi nie ma nic wspólnego z bajką, nie jest ani pięknie, ani lekko. Dzieci, wnuki, rodzina – oni zazwyczaj się nie skarżą, ale nie są cyborgami, tylko ludźmi. I czasem potrzebują odpocząć. My damy im poczucie, że ich bliscy są bezpieczni – mówi z powagą.

 
 

Miejsce dla pięknych rzeczy

Dom ma 64 miejsca i jest złożony z małych kompleksów. W każdym sypialnia, mały salon, przedpokój, łazienka. Część łóżek jest rehabilitacyjna. Są też przestrzenie wspólne, hole, a nawet spora stołówka, która może pełnić również rolę sali konferencyjnej.

- Cieszę się, że mamy takie miejsce w gminie – mówiła ze szczerością Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Życzę, by działy się tutaj rzeczy piękne – mówiła.

Dom ma zacząć działać pełną porą od połowy września.

Link do artykułu ze zdjęciami: https://gorlice.naszemiasto.pl/dom-seniora-maria-nowe-miejsce-na-mapie-miejsc-na-jesien/ar/c1-7872515

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Wyszukiwarka

Search - SP Page Builder
PLG_JEV_SEARCH_TITLE
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Copyright © 2018 GOK Sękowa.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM