Dzisiaj jest: 22 Sierpnia 2019  |  Imieniny obchodzą: Maria, Cezary, Tymoteusz

image002

10 kwietnia w Sękowej została podpisana umowa na wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego Sękowa GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Sękowa.

Wagę wydarzenia podkreśla obecność Ministra Środowiska Pana Henryka Kowalczyka oraz Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marka Ryszki. Na tą okoliczność została zwołana konferencja prasowa z udziałem mediów i lokalnych władz. Projekt o tytule "Wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego Sękowa GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Sękowa” ma na celu zbadanie, czy na terenie Sękowej występują wody geotermalne o parametrach pozwalających na ich eksploatację na potrzeby energetyki. W ramach projektu zostanie wykonany otwór poszukiwawczy o głębokości ok. 3 000 m. Na podstawie analizy materiałów archiwalnych przyjęto minimalne parametry dla wód geotermalnych: temperatura co najmniej 60oC i wydajności ok. 70 m3/h.

Całkowity szacowany koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 17 650 000,00 zł netto. Projekt uzyskał pozytywną ocenę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wsparł jego realizację dofinansowaniem w formie dotacji  w wysokości  17 648 292,00 zł.

Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca lipca 2020 r.

W przypadku uzyskania wód termalnych o zakładanych parametrów jakościowych i wydajnościowych, w kolejnych etapach przewiduje się, wykonanie na terenie Gminy Sękowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok. Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego Miasta Gorlice.

Jesteśmy również zainteresowani wykorzystaniem geotermii dla celów rekreacyjnych. Już teraz poszukujemy inwestora, który zechciałby inwestować w Geotermie Sękowską.

źródło: www.sekowa.pl

Sierpień 2019