Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 28 Lutego 2020  |  Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary
gok sękowa, gmina sękowa, ośrodek kultury
Shadow
Slider

10

 

Inicjatywa kulturalna realizowana w ramach projektu „Odkryjmy się” – wzrost potencjału społecznego Gminy Sękowa. Projekt realizowany  w serii 9 spotkań warsztatowych. W zajęciach brały udział ok. 34 osoby w szerokim przedziale wiekowym - od 9 lat do 80 lat.

 

loga

Uczestnicy uczyli się pieśni ludowych 5 regionów Polski: Kaszub, Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny(10 pieśni). Przy pracy nad repertuarem skupiano się nad autentyczna gwarą i charakterystyką pieśni. Ponadto wykonano dwa instrumenty kaszubskie: skrzypce diabelskie i burczybas - oba wykonane przez dzieci i młodzież, przy fachowej pomocy technicznej p. Mariana Rafy. Celem projektu było również ukazanie piękna wzajemnego uzupełniania się osób młodych i starszych przy wspólnej biesiadzie.  

Podsumowaniem projektu był koncert, który odbył się w czwartek 18 października.  Prezentowano pieśni 5 regionów, jak również starano się włączyć zgromadzoną publiczność do aktywnego śpiewu popularnych piosenek biesiadnych. Koncert odbywał się w cudownej scenerii scenicznej, nad którą czuwała dyrektor GOKu Iwona Tumidajewicz oraz pracownicy placówki. Obecnością zaszczyciła nas Pani Monika Molas - przedstawiciel NCK DK+ opiekun projektu. Grupie towarzyszył zespół złożony z wybitnych muzyków: Romana Korbicza i Stanisława Gurby. Prowadzeniem koncertu zajął się Marek Czarnota, który bardzo umiejętne połączył zagadnienia etnograficzne, humor oraz aktywizację zgromadzonych. Po uczcie duchowej nastąpił moment oddania się uczcie kulinarnej w postaci wspaniale przystrojonego wiejskiego jadła przygotowanego przez Gospodę Magurską w Małastowie. Projekt biesiadowania wielopokoleniowego spodobał się nie tylko publiczności, ale również samym uczestnikom zajęć, którzy wielokrotnie podkreślali wysoki poziom artystyczny proponowanej tematyki. Równocześnie zwracali uwagę na uniwersalność pieśni, a także ogromną radość, która udzielała się wszystkim wykonującym pieśni - bez barier wiekowych, z ogromną porcją emocji i wartości edukacyjno -wychowawczych.

 

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

Wyszukiwarka

Search - SP Page Builder
PLG_JEV_SEARCH_TITLE
Przeszukuj - Kategorie
Przeszukuj - Kontakty
Przeszukuj - Artykuły
Przeszukuj - Doniesienia
Przeszukuj - Tagi

Copyright © 2018 GOK Sękowa.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM