Dzisiaj jest: 14 Grudnia 2019  |  Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

35078398 1815816151789753 1581267071302369280 n

Upały jakie nawiedziły Polskę w pierwszej dekadzie czerwca nie ominęły i Wapiennego - najmniejszego polskiego uzdrowiska, położonego w Gminie Sękowa w Beskidzie Niskim.

To właśnie w Wapiennem gdzie powietrze czyste, trawa zielona, a ludzie życzliwi w dniach 9 i 10 czerwca spotkali się biegacze i zawodnicy Nordic Walking w ramach trzecich zawodów  z cyklu Perły Małopolski w sezonie 2018.

W tym roku nowością były zawody - ULTRA PERŁA - rozgrywane w sobotę na dystansie 49 km. Piękny, rześki  poranek powitał zawodników, którzy wyruszyli na ten wymagający dystans. Z godziny na godzinę temperatura powietrza rosła i rosła. Zdecydowanie nie ułatwiało to zadania zawodnikom, którzy zmagali się z dystansem, przewyższeniami i swoimi słabościami.

Po niespełna 5 godzinach zameldował się na mecie zwycięzca Artur Fijałkowski (czas 4:56:29). Uśmiechnięty, radosny tak jakby przebiegł 5 km a nie blisko 50 km.  Artur wyjawił później, że start w Ultra Perle był  urodzinowym prezentem od żony. Kilka minut później finiszowali na II miejscu Mirosław Pawluś (czas 5:01:37) i na III miejscu Krzysztof Rusin (czas 5:01:45)

Wśród  kobiet miejsca na podium wywalczyły Maria Grala (czas: 6:20:29), Magdalena Sulisz (czas: 7:13:25) oraz Renata Chodacka (czas 7:51:00).

Zwyczajowo niedzielne perłowe zawody rozpoczynają  zawody dla dzieci - Perełki Małopolski. Blisko setka dzieciaków w wieku 3-13 lat pokazała jak pięknie można się bawić bieganiem.

W samo południe na starcie stanęli zawodnicy na dystansach 25 km, 15 km i 6 km. Praktycznie od 13 godziny na linii mety meldowali się nieustannie zawodnicy z różnych dystansów.

I tak zwycięzcami zostali:

- na dystansie długim (25km) Katarzyna Wilk i Paweł Grzegorczyk

- na dystansie średnim (15km) Anna Francuz i Tomasz Skupień

- na dystansie krótkim (6km) Ewa Kamykowska i Daniel Wrona z Krakowa

- na dystansie średnim NW (15km)  Lilianna Miś i Łukasz Elżbieciak

- na dystansie krótkim NW (6km) Monika Marońska i Piotr Ordzowiały

W sumie w ten czerwcowy biegowy weekend na różnych dystansach odpoczywało, biegało, maszerowało i bawiło się blisko tysiąc zawodniczek i zawodników w różnym wieku.

W niedzielne popołudnie pożegnaliśmy gościnne Wapienne w Gminie Sękowa. Godzinę po zawodach okolica pokryła się kuleczkami gradu, a niebo przeszywały błyskawice. Ot pogoda w górach..

Organizatorzy - Biuro Promocji Regionów - dziękuje za wszelką pomoc Urzędowi Gminy Sękowa, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sękowej, Uzdrowisku Wapienne, firmom Mizuno, Buff, Polar i Wiertmet.

Szczególne podziękowania składamy Wysowiance, której woda i izotonik niejednemu zawodnikowi pozwoliła dotrzeć do mety.

Nie możemy również zapomnieć o wolontariuszach bez których wiele działań byłoby znacznie utrudnionych. Dziękujemy grupom wolontariuszy z Zespołu Skale

z Sekowej, z Siar , z Gorlic oraz Lubnia.

W ostatni weekend sierpnia zapraszamy na Perły Małopolski pod Babią Górą.

W Wapiennym spotkamy się za rok.

Grudzień 2019