Dzisiaj jest: 8 Grudnia 2019  |  Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

FB IMG 1521348727279 resized

17 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbyło się otwarcie wystawy fotografii Jacka Herman-Iżyckiego pt. Sokotra. Wyspa smoczej krwi Autor bez reszty pochłonął uwagę gości na wernisażu dzieląc się szczegółami swojej podróży .Przybyli licznie zaproszeni goście na czele z Panią Wójt Małgorzatą Małuch .Wystawę można obejrzeć do 20 kwietnia w GOK .

Na barwnych fotografiach zobaczyliśmy niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa roślinność. Jedna trzecia spośród ponad 800 gatunków roślin rosnących na Sokotrze to endemity, w tym trzy różne drzewa butelkowe i drzewo smocze, któremu wyspa zawdzięcza swoją popularną nazwę. W starożytności sławę Sokotrze zapewniały żywice kadzidłowca i mirry oraz sok z aloesu. Dziś największym bogactwem archipelagu jest wyjątkowa na skalę światową przyroda i dawna kultura beduińska. W 2008 roku Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają tę największą arabską wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.

Zdjęcia: Jacek Kosiba

Grudzień 2019